Росія готується до війни з НАТО?

Росія готується до війни з НАТО?

На кордоні з Фінляндією стало більше військової інфраструктури

Наметове містечко, укриття для винищувачів і склади для військової техніки свідчать про зростання російської присутності поблизу одного з найновіших членів НАТО.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на супутникові знімки.

Російські війська посилюють свої бази та будують військову інфраструктуру біля кордону з Фінляндією — про це свідчать останні супутникові знімки. Ці дії можуть вказувати на стратегію росії після завершення війни в Україні.

На знімках, підтверджених посадовцями НАТО, видно ряди нових наметів, нові склади для зберігання військової техніки, оновлені укриття для винищувачів і активне будівництво на вертолітній базі, яка раніше була здебільшого занедбана.

Наразі ці дії виглядають як початковий етап довготривалого розширення. Представники НАТО зазначають, що це не схоже на ті великі скупчення військ, які передували повномасштабному вторгненню росії в Україну у 2022 році. Зараз росія, зосереджена на війні в Україні, має дуже обмежену кількість військ на фінському кордоні, і фінська сторона наполягає, що наразі ці дії не становлять великої загрози.

Однак Фінляндія стала членом НАТО лише два роки тому, і ці кроки Росії, безперечно, відображають її власне сприйняття загрози: адже 1 340 кілометрів нового кордону тепер стали найдовшою лінією контакту НАТО з росією. Військові аналітики прогнозують, що ця зона може стати гарячою точкою, особливо з огляду на те, що значна її частина розташована в дедалі більш спірній Арктиці.

Нещодавно американські та фінські війська провели масштабні арктичні навчання в цьому регіоні: сотні солдатів пересувалися лісами, а фіни швидко ковзали між деревами на лижах. Імовірний ворог — росія.

Росія готується до війни з НАТО?_1

Фінські оборонні чиновники припускають, що після завершення інтенсивної фази війни в Україні — чого прагнуть мирні переговори, які тривають у Туреччині — росія перекине тисячі солдатів до фінського кордону.

Фіни вважають, що у них є близько п’яти років, перш ніж росія зможе накопичити там сили, які становитимуть реальну загрозу. Але вони впевнені, що це таки станеться, і кількість російських військ на кордоні потроїться.

«Йтиметься про значно більші сили», — сказав бригадний генерал Пекка Турунен, директор фінської військової розвідки.

З точки зору Москви, росія має зміцнити оборону, щоб захистити себе від розширення НАТО — питання, яке завжди було болючим. Першими з колишніх радянських республік до НАТО приєдналися країни Балтії, значно наблизивши кордон НАТО до росії. Можливість вступу України — ще однієї великої колишньої радянської республіки — до Альянсу була настільки загрозливою для Москви, що стала однією з причин наймасштабнішої сухопутної війни за покоління.

«Російські збройні сили суттєво розширюються», — зазначив Майкл Кофман, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні. — «Після війни сухопутні сили, ймовірно, стануть більшими, ніж до 2022 року. Схоже, що у планах реструктуризації військових округів головний акцент зроблено на напрямах, що межують з НАТО».

Представники НАТО погоджуються з цим.

Як тільки війна в Україні завершиться, один високопосадовець НАТО заявив, що росія почне поступово перекидати війська все далі на північ.

росія вважає Арктику та доступ до неї ключем до статусу великої держави, зазначив чиновник, який говорив на умовах анонімності через чутливість теми.

Згідно з супутниковими знімками, російські вертольоти повернулися на базу поблизу Мурманська — арктичного портового міста, — хоча не використовували цю базу понад два десятиліття.

У той час як українські дрони атакують аеродроми по всій росії, російське командування перекинуло частину техніки на північ — поза зону досяжності. Це розмістило їх значно ближче до територій НАТО.

Десятки російських бойових літаків нещодавно були помічені на авіабазі Оленя в Арктиці — менш ніж за 160 кілометрів від кордону з Фінляндією. Інші зміни включають понад сотню нових наметів, що з’явилися близько року тому на базі Каменка, менш ніж за 65 кілометрів від фінського кордону.

«Вони розширюють свої бригади до рівня дивізій, а це означає, що частини поблизу наших кордонів значно зростуть — на тисячі осіб», — сказав Еміль Кастехельмі, аналітик фінської організації Black Bird Group, яка відстежує військові події на півночі та в Україні.

Кастехельмі, який проаналізував десятки нещодавніх знімків для The New York Times, заявив, що найближчі роки можуть принести значні зміни на фінському кордоні — залежно від того, коли й як завершиться війна в Україні.

В Алакуртті — теж неподалік від Фінляндії — та в Петрозаводську, трохи далі, Росія збудувала нові споруди, здатні вмістити щонайменше десятки одиниць техніки. Активність зросла й в інших районах: нові намети та військове обладнання нещодавно з’явилися на базі приблизно за 130 кілометрів від Естонії.

У фінів є давній вислів: «Росія ніколи не буває такою сильною, як здається, і такою слабкою, як здається». Тож військове керівництво Фінляндії, як завжди, сприймає ситуацію спокійно.

«Посилення військової присутності поблизу наших кордонів відбудеться після того, як бойові дії в Україні вщухнуть», — сказав Янне Куусела, директор департаменту оборонної політики Міністерства оборони Фінляндії.

Коли саме це станеться, він не знає.

Але, додав він: «Саме до цього ми маємо бути готові».

Автори : Jeffrey Gettleman, Amelia Nierenberg
вибір редакції
Читайте також:
Війна
Європейські чиновники не впевнені, чи посилюватиме Трамп тиск на росію.
09:31
Економіка
Усе більше податків платники віддають на привілейовані інклюзивні групи, а менше на правоохоронців, сміттярів. Суспільне напруження зростає.
14 травня, 20:32
Війна
Трамп хоче знайти способи завершення війни, тому що це в його програмі.
14 травня, 17:07
Війна
У Кремлі є люди, які хотіли б використати Другу світову не як нагоду нагадати, що не так із фашизмом, а як привід, щоб відновити фашизм.
14 травня, 09:49
Політика
Стародавні Греція та Рим — солодкий сон людства, особливо європейців. Проте не можна завжди бачити солодкі сни, коли поруч ллється кров.
13 травня, 06:08
Опінії
«Стратегічна мета Китаю — світове домінування, замасковане під назвою «Спільнота спільної долі людства»
12 травня, 17:39